Entry List

Entries received for BOISW 2021

This list is updated regularly, but for a the complete up-to-the-minute list of entries received so far, please click here to view Entry List on TopYacht

A Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
FORMULA ONE 8461 Carl Smith Tessa Dennistonsmith Nelson-Castro 53
GEORGIA 10000 Jim Farmer Botin&Carkeek
KIA KAHA 56718 Chris Hornell Fast52 / Reichel Pugh Tp52
MAYHEM 22411 H Dodson T Bosnyak Tp52
WIRED NZL10303 Rob Bassett Tp52 Bakewell/White

B Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
ANARCHY K37001 A J Reid Bw40
CARRERA NZL9656 John Meadowcroft Ker 40
CHECKMATE 042 Aaron Young Melges 40
CLOCKWORK 9828 Steve Mair Melges 40
ICE BREAKER NZL9277 Steve Purton Ker 40
MENACE 40100 Howard Spencer Melges 40
MR KITE II 16522 Nathan Williams Cape 40
SIKON 040 John Cobb Melges 40

C Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
CLEARWATER 5494 Glenn Parker Farr 1020
L’AVANTI 6515 Richard Power Farr 1020
PAEA II 6911 Hamish Ivey Chico 40

E Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
4 FOX SAKE 5984 Peter Boyd Mull 22
44 FORTY T4251 Jamie Caisley Shaw 750 T
CUNNING PLAN NZL504 Doug France Etchells
CUT THE CRAP K9778 Tony Dalbeth-Hudson Shaw 550
DEEP PURPLE 9255 Philip Hart Shaw 750 T
ELEVATION T4047 Tony Poolman Elliott 7
FRIVOLOUS FISH T3744 David Krebs Elliott 5.9
NAUTI MONSTER 9141 Richard Dent Platu 25
NEXUS 4535 Cees Romeyn Whiting 29
REPEAT OFFENDER T3911 Phil Houghton Elliott 6.5 Modified
RUM JUNGLE T3959 Mark Wallis Elliott 650
THE RACOON 550 Paul Smith Shaw 550
TIA MARIA KZ11 Bruce Toal Grant Mincher Soling
VERTIGO K452 Martin Clark Morgan

M Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
ATTITUDE 7593 Andrew Johnson Open 8.5 Jt
BOAT 2 DIRTY CIRCUS 7002 Greer Houston Diam 24
CRAZY TRAIN 7609 Matt Middleton Martell 10
ONCO FONCO 7000 Meric Davies Diam 24
RADIX NZL100 Paul Rudling Diam 24

Sports Boat Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
ANGRY DRAGON 4254 Stuart Wilson Shaw 7
ANIMAL BISCUITS 4217 Craig Partridge Shaw
CLIFF HANGER T002 Cliff Gordon Magic 25
DAISY DUKE 9185 Matt Gottard Shaw 7
ENIGMA T105 Chris Hirst Magic 25
HELTER SKELTER T4192 Phil Bishop Bieker 765
HOUDINI 011 Bob Cook Magic 25
MAGIC TRICK 9198 Eric Osborne Shaw 650
SNATCH 20 Robbs Hielkema Shaw 6.5
TEAM SEX T021 Anne Hirst Magic 25
W8-UP 030 Mike Hindrup Magic 25

Mount Gay Rum Young 88 Division

Boat Name Sail No. Skipper
HEARTLIGHT 8202 Roger Sims
SWEENEY TODD 5746 Vaughn Clark
WAR MACHINE 4881 Paul McWilliams
YOUNG MISCHIEF 6548 Daniel Wise

KZ Marine Island Racing A Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
ALEGRE 10033 Murray Walbran Soto 40
ANTAEUS 8199 Charles Brown Davidson 66
BULLRUSH 8164 Janine Robinson Elliott
CALIFORNIA KIWI NZL8700 Gary Hack Young 12 Mod
CHAMPOSA VII 8420 Jim Ireland Reichel/Pugh
EMOTIONAL RESQUE KZ4844 Carl Whiting Davidson 55
EQUILIBRIUM 9380 Graham Matthews Marten 55
FICTION 9248 Bill Dalbeth Elliott 1350 Tourer
GEORGIA ONE NZL11111 John Muir Farr 43
HIGH OCTANE 9696 Rupert Wilson Wagstaff 12
POSEIDON 2 9688 Mike Lodge Farr 60
PROWLER 9162 David Kayrouz Elliot 14
RELAPSE NZL8681 Mark Edwards Young 50
SHINE NZ9694 Kevin Pugh Jeanneau 64
WASABI AUS88 Stephen Morison Sayer 12
WHICHWAY 1248 Bruce Gault Davidson 16m

Bay of Islands Marina Island Racing B Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
CHAIN REACTION 8036 Graeme Lucas Elliott 1050
FRENZY 8303 M Brodie, M Findlay H Spall Lambert 35
KANTIME 753 Kay & Campbell Atkinson
MR WOLF K8456 Alex Hansen Young 1034 Modified
OUTRAGEOUS FORTUNE NZ9138 Ray Carter Lisa Knapton Beneteau First 45
PHYSICAL FAVOURS 8976 Pete Woods Ross 9.1
PRETTY WOMAN 6996 Brad Aspin Elliott 1050
SOUTHERN FUN K5077 Noel Hume Laurie Davidson 37
TONGUE TWISTER 69 David Ferris Lambert/Beau 28
YOUNG ENTERTAINER 8657 Craig Anderson Young 11
ZAMZAMAH 8500 Peter Hay Kim Mcdell Farr 41 Mx
ZERO TOLERANCE 8964 Andrew Pardington Davidson 34

NZ Spars & Rigging Island Racing C Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
CARPE DIEM 8380 Rowan Smith Elliott 1060
ELIMINATOR 5855 Charlie Brendon-Cook Beale 33
ENHANSE 9046 Blue Newport Hanse 370e
FIRST PRIORITY 9269 Mark Holliday Beneteau First 35
JUNIPER 9701 Lode Missiaen J88
KOTUKU 9598 Tim Gorton Elan E4
MEAN STREAK K4896 Nigel Bish Ross 930
MERCENARY 5716 Tristan Campbell Sr26
OVLOV MARINE 2001 Sally Garrett / Christine Weston Farr Mrx
ROCK N ROLL 8548 Max Newport Craig Loomes
STRATOCASTER 6030 Brent Linnell Laurie Davidson
T-REX K5159 Reg Sparrey Sr26
VERVE 9679 Greg Brownless Beneteau Oceanis 41

Burnsco Island Racing D Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
BEST INTETIONS 5216 Phil Evans Mike Cross Young 88
FANTAIL II 9670 Simon Edgar Bakewell-White 6.4
FLAMING LIPS 5268 Tom Hillary Harry Clark Ross 830
MARARA 9317 Terry Dunn S&S 34
PUSSYFOOT 4865 Guy Wilson Marauder 8.4
RASCAL TOM 5038 Yeahthegirls Young 88
RISKY BUSINESS 198 Duthie Lidgard Lidgard 29
SALTSHAKER 3145 Andy Newton Lotus 9.2
SENSATION 6075 Luke Romeyn Farr 1020
SUSPECT DEVICE 6109 Ned Dalbeth-Hudson Pied Piper
UNITEC 4110 Simon Bamforth Elliot 7.8

Gurit Island Racing E (Non-Spinnaker) Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
DROP DEAD FRED 5005 Bob Bilkey Ross 930
GAMBLER 4121 Ray Lemon Farr77
LEONARDO 8948 Don Gilkison Townson 43
K DEE 6459 Tony Hanlon Lotus 10.6
MONET 9061 John Tailby Jeanneau 39i
PATEA 791 Derek Masters Stewart 34
PICASSO 6000 Tash Fickling Holland 65
UDDER LIFE 75263 Wallace Baker Bavaria 56
WILD THING 3 6802 Trevor Murray Farr 1104 S

Bluefix Boatworks Island Racing F (Multihull) Division

Boat Name Sail No. Skipper Design
APACHE 7585 Erle Williams Murray Ross
CATION NZL9552 Owen Rutter Roger Hill 18.5m
STRAY CAT NONE J. Lee Glenn Outremer 49